Myszołów Żre Żużelki,Napada Joggersów

by

buzzard chicksHolendrzy to dziwny naród, gdzie bieganie dla zdrowia jest ryzykowne. Oto opis menu myszołowa w holenderskiej wikipedii: „Tam gdzie chodzi o żywność, myszołów to prawdziwy oportunista , zjada to, co jest dostępne. Myszy,mole i króliki są często pożywieniem. Ale myszołów może szybko przejść do innego diety w razie potrzeby: nawet zwierzęta, takie jak wiewiórki, powolne robaki, łyski i ryby nie są bezpieczne. On również pożera padlinę, głównie ofiar wypadków drogowych. Jeśli on widzi ofiarę, myszołów zmienia się nagle w spadającą cegłę.Ludzie są rzadko atakowani przez myszołowy z wyjątkiem biegaczy (joggersów). Jest  to pewnie instynktowna reakcja na łup w ucieczce.” Teraz wiecie dlaczego Holendrzy spacerują powoli i rzadko biegają poza miastem. a w miastach jeżdżą wyłącznie na rowerach.
W słowiańskich językach Wieży Babel znalazłem kilka językowych ciekawostek na temat tej pticy grabljiwicy czyli drapieżnego ptaka.Tutaj np na menu myszołowa w słoweńskim pojawiają małe głodowce (gryzonie), ptice, kuszczarje (jaszczurki), żaby i „różne żużelki” (pluskwiaki?).   „Živi v listnatih, mešanih in iglastih gozdovih , lovi pa na odprtem in se hrani predvsem z manjšimi glodavci , pa tudi s pticami , kuščarji , žabami in raznimi žuželkami„. Podoba mi się  francuski opis La Buse variable (Myszołów) w tłumaczeniu googla: ” Dysza jest często mylony z czarnym latawcem  ono naciętą ogona, dyszy ma zaokrąglone ogon. Dysza jest trochę oportunistyczne ptak” Węgrzy lubią myszołowy, ale opis polowania tych ptaków jest nieco zawiły: „Monitorowanie miejsca szpiegować obszar lub krążąc powoli nad krajobrazem i nagle uderzyć ofiarę. Szukać dróg,. Został potrącony przez zwierzęta żywiące się sam wiele razy zapukał bok” Po szwedzku trochę inaczej: „ Poluje głównie scout z punktu widokowego, a następnie szybko przekształcić swoją ofiarę, ale zdarza się, że w zawisie. Broda również, zwłaszcza w zimie.” Ileż tu pięknych, słownych możliwości wzbogacania mojej polszczyzny kryje się w opisach jednego drapieżnego Myszołowa. Dobranoc.:-)

Reklamy

Tagi: , ,

Komentarze 4 to “Myszołów Żre Żużelki,Napada Joggersów”

 1. Asha Says:

  Do dniaq dzisiejszego nie mialam pojecia o tym Spektrum z tym myszlolowem. Dziekuje! I czy one naprawde napadaja na tych biegajacych???!!!! Szok.
  pa Stefanie, do nastepnego razu, w domu jeszcze mamy chaos i trzeba wciaz cos robic – a strych jest nastepnym punktem. Tam to juz w ogole…boje sie myslec. Symbolicznie rzecz biorac to jakas podswiadomosc czy cos…to moze i tak jest, ze czas na strych jest bardzo…trudno sie do niego dobrac, sa opory i trudnosci natruy roznej. pa!!!

 2. stefan Says:

  AsHa, napadają tylko w Holandii:) Byłoby pewnie lepiej strych zostawić w spokoju, niż niepokoić rupieciami.Chyba, że tam są jakieś ukryte skarby. Pa 🙂

 3. Asha Says:

  Tez prawda, z tym strychem. Rupiecie moglyby byc nie-zauwazone. A ze skarbami to zobaczymy.
  Zycze Ci przyplywu sil i zdrowia zdrowiejacego z dnia na dzien! Energii i potencjalu Ci nie brakuje ale zycze utrzymania ich na dobrym poziomie – buziaki i usciski!
  pa! Stef, musze leciec zajrze potem! pa!

 4. stefan Says:

  AsHa, skarby ze strychu po choinkę! Muszę przestać chwalić się tym umieraniem, bo to dramatyzujący egoizm. Okropna dziś pogoda, wichura, ulewny deszcz i puste ulice. Brrrr uciekam do ciepłego łóżka :-)**

Możliwość komentowania jest wyłączona.


%d blogerów lubi to: