Szlakiem Wędrownych Polskich Hrabiów

by

Rula LenskaCzy leśny bohater średniowiecza, Robin Hood, Juliusz Słowacki, gen. Sikorski i hrabina Róża Rula Łubieńska-Leńska i pałac w Dzikowie mają ze sobą coś wspólnego? Tak, ale tylko na moich ścieżynach misternie powikłanych skojarzeń. Bezsenna noc i szukanie zapomnianego imienia łucznika (strzelec?) z średniowiecza w czasie wojen krzyżowych. Po wielu godzinach pojawił się w pamięci jako Robin Hood z lasów Sherwoodu. Prze następne dwa dni oglądałem seriał (2006)na tv o jego wyczynach . W drugim dniu znalazłem dwa, mało znane epizody pt Miecze Waylandu. Główną rolę przeoryszy klasztoru Ravenscare ( KrukStrach) zwaną Morgwyn, gra rudowłosa aktorka polskiego pochodzenia, Rula Lenska. Morgwyn jest także arcykapłanką Lucifera, która kontroluje grupę opętanych przez nią ludzi. Robin potrafi odczarować swoich towarzyszy a Morgwyn-Rula znika po bitwie, wrzeszcząc dramatycznie, gdy wchłania ją niebyt. Kim jest ta córka polskich arystokratów Rula-Róża Lenska-Łubieńska (ojciec hr Ludwik Łubieński, herbu Pomian, matka hr Elżbieta Tyszkiewicz, herbu Leliwa (także herb Słowackiego), która urodziła się w Anglii (30.9.1947) i stała się dość znaną i popularną aktorką telewizji i filmów. Jej ostatnim mężem był aktor-pijaczyna, Dennis Waterman, który przyznał się wreszcie, że ją bił, ale że nie była „bitą żoną” W jego słowach ” Problem z wymowną, inteligentną kobietą jest ten, że ona  ma zawsze dobre argumenty. A gdy nie ma czasu na ich odpieranie, w którym mogę dojść do słowa no. .. i  uderzyłem ją w twarz dwa razy, aby skończyć argument. Na pewno nie była bitą żoną, może uderzoną, tak, ale to nie jest biciem.” Brytyjska prasa jednogłośnie wyraziła oburzenie i potępienie jego dziwnej macho logiki. Ostatnio, wciąż urocza 66-letnia hrabina, która często odwiedza Polskę  próbuje odzyskać zrabowane przez Stalina rodzinne dobra (pałace itp) albo ich wartość. Niestety, Polska miała wielkie włości hrabiowskie i masowe wypłaty mogłyby spowodować kryzys finansowy. Ale…kto wie.Róża to czarodziejka. 

cd chwiejnie.możliwy

Reklamy

Tagi: , ,

Komentarze 4 to “Szlakiem Wędrownych Polskich Hrabiów”

 1. Alicja Says:

  Cieszę się, Stefanie, że jednak nie odpuszczasz i nadal zamieszczasz swoje super interesujące teksty. Dzięki.

 2. stefan Says:

  Alicjo, takich słów mi potrzeba,aby pokonać moje „słabostki” różnego gatunku. Uleganie słabostkom nie jest moją silną stroną Serdeczne uściski dla Ciebie i Janka:-)

 3. mal Says:

  Oooo! Dzików i pałac Tarnowskich! Całkiem niedawno przeczytałam ciekawą książkę, którą napisał Andrew Tarnowski. Sporo miejsca poświęca w niej historii i mieszkańcom Dzikowa „Last Mazurka: A Family’s Tale of War, Passion, and Loss” (wydanie polskie „Ostatni mazur”). Książka nie spodobała się związkowi rodu Tarnowskich i za treści w niej zawarte – został wykluczony z klanu.
  Właściwie to niczego zdrożnego tam nie ma, ale widać nie spodobało się krewniakom, że zabrakło w niej tego cholernego patosu i poczucia wyższości.

 4. stefan Says:

  mal, klika hrabiów z Dzikowa to nie tylko Tarnowscy, ale także Tyszkiewicze i Łubieńscy. Ojciec Ruli był sekretarzem min.spraw zagr. Becka przed wojną, potem adiutantem gen,Sikorskiegi i Andersa i był świadkiem śmierci Sikorskiego w Gibraltarze.Nie jestem pewien czy wykluczenie znaczy pzbawienie go części majątku, które PRL im odebrał? 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.


%d blogerów lubi to: