Pełnia Byka, Carmen i Torreador

by

baritone sguraPoczułem się nagle jak torreador na pustej arenie, ze szpadą w drżącej dłoni, daremnie błądząc wzrokiem w poszukiwaniu byka, który uciekł przed mną w popłochu. Krwiożerczy tłum Hiszpanów milczał, pogrążony w złowrogiej ciszy oczekiwania. Barwna chusteczka seniority Carmen sfrunęła elegancko z widowni i opadła na piasek. Piszę te słowa po północy, w pełnię Byka,, słuchając arii śpiewanej przez atletycznego barytona włoskiego,Claudio Sgura i patrząc na tę baarwaną, staroświecką operę Bizeta „Carmen”.  Moim jedynym celem tej zabawy jest uspokojenie tłumu, zwabienie Byka i ucieczka w bezsenną noc. Carmen była namiętną Cyganką,, którą zabił jej kochanek, gdy zakochała się w torreadorze Escamillo. Nie wiem dlaczego, ale po Poli Negri, nawiedziła mnie druga tragiczna Cyganka, Szpadę zawieszę nad łóżkiem. Na wszelki wypadek.

Reklamy

Tagi: , ,

Komentarzy 11 to “Pełnia Byka, Carmen i Torreador”

 1. bałwanka Says:

  najpierw Pola Negri, teraz Carmen,
  no ale naprawdę pełnia w Byku,
  ukłony dla Twego Ascendentu, dziś jest ważny!!!

 2. stefan Says:

  bałwanko, pisanie,zwłaszcza w pełnię, jest dla mnie konieczne. Mój Ascendant to Skorpion, ale jest dziś w blasku Byka na Descendancie – czy dlatego jest ważny? bo w opozycji? rety! sam na sam z Bykiem…szaro i zimno ale liście kolorowią się… :-):

 3. tani Says:

  Przypomniała mi się Cyganka Mandelsztama, ale to była zupełnie inna Cyganka…
  Choć w tłumaczeniu Pomianowskiego brakuje pierwszej zwrotki, albo po prostu jej się nie śpiewa.

  Sevodnia noczju, nie sołgu
  po pojas w tajuszczem sniegu
  ja szoł s czużowo połustanka…
  Wiżu izba, zaszoł w siency,
  czaj s sol’ju pili czerniecz
  a s nimi bałujet cyganka…

  Macham

 4. stefan Says:

  tani, blond Cyganka w okularach :-))) ale tekst dobry do czytani dziękuję 😉

 5. tani Says:

  Ojej, nie załączył mi się link z piosenką 😦 chyba damy zatem Ewę Demarczyk.

  No i powinno przejść.
  Nie wiem, czemu blond i w okularach???

 6. stefan Says:

  tani, mój antyspam nie przepuszcza otworzonych jutubów.Link powinien być ukryty w słowie, ale to komplikuje komentarz. Znam śpiewanie Demarczyk i mam jej co lepsze linki w archiwum.:-)

 7. Asha Says:

  A ja na Carmen ostatnio tez sie natknelam w arii wykonywej przez M. Callas. Tak na marginesie. Bardzo pieknie sie sluchalo. Bede powtarzac.
  pa!

 8. stefan Says:

  AsHa, ja też, ja też. Callas miała potężny głos, dobrze wyszkolony.Ale ja wolę alty i spokojne ciche śpiewanie. Wysokie „C” jakoś mnie nie podnosi. 😉

 9. tani Says:

  Aha… dobrze, będę pamiętać.

 10. Asha Says:

  a wiesz moze to i racja, ona tez mnie troche meczy na dluzsza mete…to tak mocno dzwieczy, ze az przeraza czasem…za wysoko. poszukam troche tych altow. i nowych glosow. sama tez raczej na nizszych operuje. glosowo.
  pa!

 11. stefan Says:

  AsHa, the niskie, kojące alty są jak kołysanki do usypiania niespokojnych serc. Znajdź Anny Szałapak „Ucisz serce” do słów Agnieszki Osieckiej 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.


%d blogerów lubi to: