Grymasy Twarzy dla Wprawy i Wlewy – 1

by

La Gioconda1 Nie stwarzaj potwarzy w pyskówkach o facjacie, bo to nie licuje z Maryją  i może wytwarzyć groźną buzię z błyskotliwym opiorunkiem.

Glossy: Twarz pojawia się jak duch w licznych słowach. Czasem trzeba twarzyć celowe literówki, anagramy i finneganki aby się ukazała. Twarz utwierdza mnie w przekonaniu, że jest moją twierdzą,w której stwarzam dowolne wariacje liter. Gdy padam na twarz, przywracam jej najdawniejsze znaczenie pełzających tworów i potworów. Patrząc w lustro, widzę mój jedyny utwór czyli ludzką „ozdobę”.  Radiomaryja to ryzyko.

2 W telewizji liczą się dziś głównie liczby tancerzy oblicza z planety Tlelax.

Glossy: Frank Herbert (1920-1986), autor klasycznego cyklu sc-fi, „Kronika Diun” przewidział mnożenie się w telewizji tworów Tlelaxianów, odludków dalekiej planety, którzy wyhodowali sobie Tancerzy Oblicza zdolnych do małpowania innych i kopiowania ich psychiki, tak dokładnie, że mało kto mógł ich zdemaskować. Celebryci telewizyjni naśladują innyh celebrytów dla infantylnej uciechy telewidzów. Herbert był moim rówieśnikiem. Zmarł po komplikacjach operacji na raka trzustki. Oblicze, policzek, od lice, ale lik, liczyć zmienił znaczenie na rachunkowość i liczby. Liczydło znaczyło kiedyś „szminkę”,

3. Góral zapalił watrę na hali i zadymił powietrze. Stoję twarzą w twarz z halnym wiatrem z Tatr.

Glossy: Tatry to węgierska nazwa dla gór. W mitologii wedyjskiej ogień był darem Atharvana, w języku awesty– atar=ogień. Watra  rzekomo przywędrowała do nas z wołoskimi pastuchami. W dolinanch palimy w jesieni ogniska polne. Nie wiem czy ogniska w noc Kupały mają własną nazwę. Zwrot „twarzą w twarz” sugeruje konfrontację i niebezpieczeństwo. Silny tatrzański wiatr halny duje głównie na Podhalu. Powoduje bezsenność i bóle głowy.

Reklamy

Tagi: , , ,

Komentarze 2 to “Grymasy Twarzy dla Wprawy i Wlewy – 1”

 1. Signe Says:

  wykłady!!! przepadam za tym:)
  pamiętam Tancerzy Oblicza, każdy nim po trosze jest, ale to wszystko na razie łamigłówka dla mnie,
  grymasy, miny, wyrazy twarzy, tak, twarz ma własne słowa,
  pójdę myśleć o tym, dobranoc:)

 2. stefan Says:

  Signe, po wykładach kładź się na nieco chłodniejszą noc po tej ulewie cebrzystej, a ja włączę kocyk elektryczny na ogrzanie tfarzy. Dobrej nocy 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.


%d blogerów lubi to: