Doremifasola, Strąk, Strętwa i Stręczyć

by

dretwa pstraBogactwo słów zdumiewa mnie codziennie. Wpadam w zadumę zadymiony gęstą mgłą ich domyślnych znaczeń. Elektryczny węgorz przeraża mnie, gdy przeobraża się we wstrętną, porażającą prądem strętwę. Dawno temu słynny wędkarz raił mi nęcenie pstrągów strączkiem fasoli i obrażał mnie swoim rajfurzeniem małych rybek. Nie dałem się złapać na stręczenie mego połowu do ulicznych straganiarzy. Te żyworodne drętwy z rybiego rzędu płaszczek były tematem mojego felietonu w londyńskim Dzienniku Polskim. Gdy ukazał się w blogu, czytelniczka Signe spytała jak przejść na „prąd strętw”, bo akwarium jest za małe, a do rzeki Brdy nie każdy ma ochotę nurkować przy zaporze w Tryszczynie, gdzie jest elektrownia wodna, bo tam pływa parejnok elektrický (Torpedo marmorata) czyli drętwa pstra (na zdjęciu). Niestety, człowiek już nauczył się od drętw, jak wprzęgnąć elektryczność do paraliżowania bliźnich. Hałaśliwy hałaburda łatwo może sprowokować policjanta do użycia tasera. To takie pstre torpedo, które unieruchamia rozrabiacza, a czasem nawet go zabija. Ofiarą tej rybiej broni padł sześć lat temu polski robotnik ze Śląska,  który pojechał do Kanady na spotkanie ze swoją starą matką. Sfrustrowany i nie mówiący po angielsku Robert Dziekański, zmęczony długim czekaniem na lotnisku, nie reagował na angielski bełkot służb granicznych, więc go unieruchomili na zawsze. Jego tragiczny los stał się tematem dla pop muzyki, kanadyjskiej opery i filmu. W tym wpisie jest wiele ukrytych ścieżek do prawdziwych lub fikcyjnych wydarzeń w naszej zdrętwiałej rzeczywistości, od strączków rośliny wnykopienki (tylko w księgach Harry Potter’a), Mary Poppins’s doremifasoli do powieści Aleksandra Dumasa (syna) pt „Monsieur Alphonse” i przepisów na pyszne fizioły- fasolka ze śliwkami na wędzowce. Wystarczy w temacie „str”?

Reklamy

Tagi: , , ,

Komentarze 4 to “Doremifasola, Strąk, Strętwa i Stręczyć”

 1. Signe Says:

  orany, torpedo marmorata!!! taka strętwa, pstra drętwa, aż trochę poraża zdrętwiałą, uzgodnioną rzeczywistość, o, doremifasola, dobre:)

 2. stefan Says:

  No, popacz ,Signe ile można wycisnąć z trzech drętwych liter takich jak strą, strę nawet z pominięciem bogatego słowa „strącać” i drzewa strączyniec i dręczycielki drętwy.Fizioły też niezłe. 🙂

 3. Signe Says:

  ach, te fizioły są do jedzenia, więc nie zauważyłam, jadalne strętwy z wędzonką? straszne, to nie może być, dzień dobry, straszna ulewa:)

 4. stefan Says:

  Signe. fizioły to raczej Mary Poppins i doremi fasolla. Lubię fasolkę i śliwki ale bez wędzonki. Taka fizioterapia 😉

Możliwość komentowania jest wyłączona.


%d blogerów lubi to: