Leksykografik Słownych Przywidunów – 3

by

Ofelia MillaisOfelia-storczyk samczy -Słowacki
że młody,
to podobny jestem do Ofelii, która nachylając się po kwiaty,upadła w strumień
i długo ją szata napełniona powietrzem
utrzymywała śpiewającą na wodzie –
aż utonęła –
i pieśń jej ucichła

Tak metaforycznie określił siebie Juliusz Słowacki w liście do matki, co wprawiło mnie w zdumienie i skłoniło do dalszych poszukiwań. W dramacie Szekspira królowa Gertruda bawi się w dziennikarkę i rzeczowo składa raport o śmierci melancholijnej Ofelii.-Hamlet,akt IV „Tam 

ona wiła fantastyczne wieńce z pokrzyw, stokrotek, jaskrów i podłużnych karmazynowych kwiatów, którym nasi sprośni pasterze szpetną dają nazwę,A zaś dziewice w skromności je zowią Palcami Martwych Mężczyzn.
orchid masculus
Tragiczną śmierć nieszczęsnej Ofelii, zakochanej w Hamlecie, uwiecznił artysta angielski Sir John Everett Millais w latach 1850, a więc 10 lat po śmierci Słowackiego. Jakie skojarzenia skłoniły wieszcza do porównywania siebie do śpiewającej w rzece dziewczyny? Może rozrzucone wokół niej rośliny?,”np.wierzba płacząca pochylona nad Ofelią- niespełnioną miłość, pokrzywa – cierpienie, stokrotka-niewinność, fiołek – wierność, czystość lub śmierć w młodym wieku” Inna zagadka – „karmazynowe kwiaty” o sprośnej nazwie ludowej, ale skromnie zwane przez dziewice „palcami martwych mężczyzn”, to bardzo „maczo”storczyk samczy (Orchis masculus). Jego sprośna „męskość”, w opisie wikipedii, nie była w kwiatach, lecz w kształcie bulw korzeniowych: „na wschodzie (w krajach arabskich) panuje przeświadczenie, że bulwy korzeniowe mają właściwości wzmagające popęd płciowy, co wiązane jest z ich kształtem przypominającym jądra samcze. Zbierane są tam bulwy, z których wytwarzany jest tzw. salep (w języku perskim – lisie jądra).” Czarownice gotujące lubczyk dla dziewic zwykle dodawały bulwy tego męskiego storczyka. Może Juliusza też spotkalo niepowodzenie miłosne, ale bardziej prawdpodobnym skojarzeniem był motyw śmierci poety, który „śpiewał” swoją poezję w świadomości, że suchoty wkrótce zmuszą go do milczenia..

Reklamy

Tagi: , ,

Komentarze 2 to “Leksykografik Słownych Przywidunów – 3”

 1. Signe Says:

  hamletyzowanie przywiduńskie?
  Słowacki taki list napisal?
  jakie to wszystko pozakręcane,
  och, burza była, poszła, natrząsała się,
  dobranoc:)

 2. stefan Says:

  Signe, w każdym z nas jest trochę omleta, ździebko Ofelii, symboli kwietnych i wszystko pogmatwane w przywiduny. Burza w maju? rety co się dzieje?! dorbej nocy bez natrząsających się phiorunów.:)

Możliwość komentowania jest wyłączona.


%d blogerów lubi to: