Pogwarki cichych rozmów z pajęczakami

by

PajeczakiAch, gdybym miał kądziołki przędne na podorędziu! Wtedy mógłbym tworzyć oprzędy, opląty, nitki jedwabiu do balonowych wyczynów podczas babiego lata i pajęczyny do chwytania łupu-cupu. Krótko mówrząc, byłbym pajęczakiem – arachnidem, jednym z  40,000 gatunków stawonogów, pionierów życia na ziemi sprzed 400 milionów lat. Pająk ma 8 odnóży. Osiem to moja liczba urodzinowa i dlatego kojarzę się łatwo z tymi szczękoczułymi nogogłaszczkami. Skorpion jest ich  kuzynem, a to mój astrologiczny ascendant, więc mam z tymi istotami wiele wspólnych cech. Jak zwykle, fascynuje mnie fantazjowanie polskich arachnologów, widoczne w pięknym nazewnictwie tego szczepu zwierzaków,  ich skomplikowanie różnorodnych części ciała, zachowania i pajęczej sub-kultury. Jestem pewien, że pajęczaki mają własny „język”, ale jest on głównie typu „na migi”. Te, które budują pajęczyny, są wrażliwe na drgnięcia sieci.
W rodzinie poskoczów np każdy osobnik potrafi, w niebezpieczenj sytuacji, podnieść przednie odnóża w górę, aby wyglądać na dużo większego. Zyzuś tłuścioch z rodziny omatnikowatych potrafi wydawać dźwięki w okresie godowym, aby zrobić dobre wrażenie na samicach. Skakun arlekinowy nie ma zdolności tkacza sieci, więc nauczył się skakać na ofiarę. Z tej samej rodziny pochodzi jedyny wśród pająków wegetarianin, Bagheeera kiplingi, który żywi się bogatymi w proteiny i tłuszcz guzami akacji, strzeżonymi przez agresywne mrówki. Natomiast spachacz zielonkawy poluje w nocy, nie umie budować pajęczyn, więc zaopatrzył swoje odnóża w niezwykle czułe włoski uczuciowe, którymi obmacuje potencjałny łup, często w jaskiniach gdzie jest także ciemno.Ksiąga Pająków to wielotomowe dzieło do napisania.

Reklamy

Tagi: , ,

Komentarzy 6 to “Pogwarki cichych rozmów z pajęczakami”

 1. goldenbrown (@ugoldenbrown) Says:

  Pająki wzbudzają u wielu ludzi odrazę i lęk. Ale to wszystko jest do pokonania:) Chociaż ja niezbyt chętnie wzięłabym pająka na rękę..
  Jest też taki intrygujący skakun, który lubi zapach nieświezych skarpet! 🙂
  http://ugoldenbrown.blogspot.com/2011/02/pajak-ktory-lubi-zapach-nieswiezych.html

  Miłej niedzieli 🙂

 2. stefan Says:

  goldenbrown, u mnie pająki są traktowane przyjaźnie, nigdy ich nie zabijam, a te zabłąkane w wannie, wypuszczam na parapet okna. Aby spocić się w Anglii trzeba chyba siedzieć na przypiecku ;), ale ten skakun, amator potu, chyba nie znajdzie wiele komarów na skarpetkach. Dziś pierwszy dzień ciepławy, ludzie siedzą na trawnikach, ale komarów nie widziałem tu od lat. Dziękuję za życzenia i wzajemnie 🙂

 3. Signe Says:

  zyzuś tłuścioch z rodziny omatnikowatych? czy zupełnie ale to zupełnie nie wytrząsnąłeś go właśnie z rękawa? piękne nazwy, księga pająków to może być wszystko, co w sieci albo labirynt, albo poezja…
  dobra myśl:)

 4. stefan Says:

  Signe, dobry wieczór, Zyzuś ma drugie imię „fałszywa czarna wdowa” i jest jaknajprawdziwszy.Te nazwy to dziwny podgatunek polskich finneganków. Pewnie jesteś zmęczona po tych Zielonychświątkach. ale mam nadziewę, zadozwolona.:)

 5. Signe Says:

  dzień dobry Stefanie, zaraz przyjdzie pan wymieniać gniazdka prądowe:
  itp itd
  jestem tak sobie zadozwolona, finneganki polskie to też jakiś podgadunek:)

 6. stefan Says:

  dzień dobry, Signe, gniazdka dla prądków sieci, byle szybko skończył te itd itp Podgadunek pasuje to tych jadowitych. Tak sobie zadozwolenie też ważne;)

Możliwość komentowania jest wyłączona.


%d blogerów lubi to: