O! Bajadero! wzywam cię…

by

bajadera 23 December 2012 002Patrzę w przeszłość. W dniu 23 grudnia 1921 odbyła się w Wiedniu prapremiera operetki Bajadera, węgierskiego kompozytora Emmericha Kalmana. Dlaczego wybrałem to teatralne wydarzenie spośród wielu innych? Dlatego, że do dziś pamiętam melodię arii O!Bajadero! śpiewaną przez księcia Radżamiego –tu  węgierski tenor Egyhazi Geza. „O Bajadero perło błękitnych mórz O bajadero córko dalekich zórz Gdy ruszasz w lotny pląs Zamiera dżungli gąszcz A księżyc spija twego ciała lśniący brąz Poranne rosy dają ci świeżość swą Białe lotosy do twych stóp kwiaty gną, A biedne serce me, W tęsknoty długie dnie, O Bajadero wzywam cię….” Moje znaleziska mają różne, niezrozumiałe dla mnie znaczenia. Imre Kalman miał datę urodzenia, która harmonizuje  z moją, bo ma w sobie trzy ósemki (24.10.1882) „Książę Radżami zakochuje się w Odetcie Darimonde, primadonnie paryskiego teatru Châtelet. Odetta wprawdzie w pierwszej chwili odrzuca i róże, i zaproszenie księcia na kolację, jednakże również jest pod jego urokiem. Sytuację komplikuje przybycie z Indii, z Lahory, matki księcia, która jeszcze tego samego wieczoru chce zabrać syna do domu. Powodem jest racja stanu. Książę, który dobiega właśnie trzydziestki, musi objąć panowanie i ożenić się z sześcioma dziewicami wybranymi przez Księżną. Po serii miłosnych perypetii następuje klasyczny operetkowy finał, książę Radżami na godzinę przed odjazdem do Lahory dowiaduje się, że Odetta również go kocha, zabiera ją ze sobą do swojej ojczyzny” Bajadera brzmi jak polskie słowo, ale jest nazwa hinduskiej tancerki (dewadasi –niewolnica bogów), które przyswoiło się od łacińskiego „ballare . tańczyć” do portug, bailar i bailardera, tancerka. Dziwny przedwigiljny wpis, ale ja nie kwestionuje moich znalezisk. Kto wie, czy…

Reklamy

Tagi: , ,

Komentarzy 6 to “O! Bajadero! wzywam cię…”

 1. TaKasia Says:

  Widuni świętują Boże Narodzenie czy zwycięstwo dnia nad nocą ?
  Stefanie, tak czy siak – przyjmij Świąteczno-NowoRoczne uściski.

 2. signe Says:

  to jest piękne znalezisko, pozwala się cieszyć,
  dzień dobry Stetanie:)

 3. stefan Says:

  TaKasiu, preferencjalnie Widun wolałby zaszyć się w jakąś niedzwiedzią kniejęi obudzić się po Nowym Roku. Na uściski zawsze odpowiadam uściskami (po gałązką jemioły) i ślę uroczyskowe błogosławieństwa dla Ciebie i Twoich – zdrowia, bogactwa serca i kieszeni, codziennych uśmiechów i zero trosk.

 4. stefan Says:

  dzień dobry, signe, bajdurzenie o bajaderze ze świątyni w Banialuce pasuje do gustów moich stforzeń, które będę rozmawiały o północy ze mną i z Tobą i z Twfoimi stforzonkami. Zielistki tyż chcą pogwarzyć, bo do tego jest Noc Wigilijna.:)

 5. signe Says:

  tak, moje zwierzęta już się szykują, mamy rytuał, one to lubią, a zielistki chcą być jeszcze świeżo umyte, idziemy do wanny:)
  one wypatrują pierwszej gwiazdki, będę wiedziała, że jest, kiedy one przemówią,
  powiedzą Ci może coś w języku stforzeń 🙂

 6. stefan Says:

  Moje też się chełpią, że potrafią zoczyć pierwszą gwiazdkę co na łunie londyńskiego nieba nie jest łatwe. To ty kąpiesz zielistki? 😮
  Co do rozmów, to gugle chyba ma specjalnego tłumacza dla zwierząt na noc wigilijną- Postęp cybermagii 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.


%d blogerów lubi to: