Centaur i Zapalniczki Nocnego Nieba

by

CentaurZa tydzień będzie napfordulót albo jak mówią inni sąsiedzi „v Česku tedy jde o zimní slunovrat, co można dowolnie tłumaczyć na zimny powrót słoni albo po swojsku,przesilenie zimowe. Jesteśmy przecież gwiazdami w konstelacji Europy, więc powinniśmy się pilnie uczyć obcych nazw dla wszystkiego,co jest naszą wspólnotą. W Chorwacji mają zimski suncostaj, bo rzeczywiście sunco udaje, że staje i namyśla się, mrucząc złociście „entliczki pętliczki” albo „ini mini majni mo”. Przez następnych siedem dni będziemy jeszcze pod wpływem gwiazdozbioru Boogskuttera, którego nazywamy Strzelcem, błędnie przetłumaczonym z łacińskiego Centaura z Łukiem, który galopuje dokładnie w centrum Mlecznej Drogi. Misjonarze w żaden sposób nie mogli tolerować w naszej astronomii pogańskich pół-ludzi, pół-koni. Bracia Łotysze o tej naszej mlecznej spirali mówią: „Od Ziemi, nasza galaktyka jest widoczna jako zapalniczki nocnego nieba zespołu, a jej wygląd była również inspiracją do nadania nazwy „Droga Mleka” (tłum. Gugiel). Podejrzewam, że Mikołaj Kopernik przewraca się w grobie, gdy słyszy że słońce wciąż obraca się wokół ziemi i 21 grudnia „wraca” z wakacji w Australii, opalone na brąz i dziarskie. Nie wiem czy to prawda, ale słyszałem, że pewien Ojciec toruński pomrukuje, że przesilenie zimowe to wina Tuska. Toruń to niemiecki Thorn, a thorn to ang, cierń! Narodowość Kopernika jest bardzo różnie traktowana w Wikipedii. Niemcy złośliwie donoszą, że polski samolot Mikołaj Kopernik rozbił się, a według nich Kopernik był Niemcem, podczas gdy Polacy piszą, że był poddanym króla Polski i prosił go o pomoc przeciwko Krzyżakom. Dla człowieka Renesansu przynależność narodowa nie miała znaczenia. Etymologia jego nazwiska może mieć korzenie w miedzi ( cuprum, copper) albo w koperku, który uprawiono we wsi z której pochodziła rodzina ojca. Legenda głosi, że pierwszy drukowany egzemplarz De revolutionibus był dostarczony w dniu jego śmierci, pozwalając mu się po pożegnać się z dziełem jego życia.Według Gugla: ” „On jest ciesząc się obudził ze śpiączki wywołanej skokiem, spojrzał na książkę, uśmiechnął się i zmarł spokojnie.” (skok=ang stroke, udar)

Reklamy

Tagi: , , ,

Komentarzy 6 to “Centaur i Zapalniczki Nocnego Nieba”

 1. bałwanka Says:

  ojej, nie mogę się zalogować, mówi więc Bałwanka,
  mówisz, że boogskutter?

 2. Anonim Says:

  wordpress wpuszcza mnie tylko przez firefoxa, zapomniałam, musiałam zmienić
  ale boogskutter kojarzy mi się bardzo dobrze, bardzo lubię skutery i w dodatku przeszedłeś nie wiadomo kiedy do Kopernika, ale jeśli stoi się na kręcącej się Ziemi, to tak wygląda, jakby niebo się obracało, nic na to nie poradzę, astrologia jest ok z punktu widzenia człowieka stojącego na Ziemi:)
  ach, pozostanę może dziś bałwanką, dobrejnocy Stefanie

 3. bałwanka Says:

  no nie, to wciąż ja, bałwanka, przepraszam za pomieszanie

 4. stefan Says:

  Rety! boogskutter bałwankowo-anonimowy w trzech wersjach:)Nie przepraszaj, bo jak lubę ruch zakładek. Moje wpisy są tajemniczo kierowano niewidzialną ręką, więc każde obce słowo ma w sobie jakąś energię, ale nie mam odwagi interpretować.Boog to łuk a scooter to strzelec. Łukostrzał? Koperek miał łut szczęścia że KK nie spalił go na stosie. Miał inne kłopoty z biskupami. Jeśło śnieh jeszcze leży to bałwanka pasuje Dobrej noci 🙂

 5. bałwanka Says:

  dzień dobry, leżą płachty śniegu, chociaż nie wszędzie:)

 6. stefan Says:

  dzień dobry, chyba będzie go więcej dzisiaj, a tutaj wiosna – chwilowo. Ale robi się ciemno o 3 ppoł.

Możliwość komentowania jest wyłączona.


%d blogerów lubi to: