W Podzięce dla Mistrza Ravi Shankara

by

Ravi Anoushka 12 December 2012 007Ta muzyka jest oszałamiająca swoją niezwykłością dźwięków z odległych  epok innego świata. Ten świat jest wciąż  ożywiany palcami takiego mistrza sitary jakim był Ravi Shankar. Ravi Anoushka 12 December 2012 004aTrzeba uważnie śledzić miny jakimi Ravi i jego urocza córka, Anoushka, interpretują melodie, które są właściwie opowiadaniem starych legend o bóstwach Wedów. Ravi ma bardzo wyrazistą twarz i opowiada te baśnie, dając palcom biegać pod strunach swego cudownego instrumentu. Ta melodia, Raga Khamal, jest improwizacją na dowolny temat i dlatego zarówno sitarzystka jak i perkusjoniści patrzą w skupieniu na dramat wyrazów na twarzy Shankara. W pewnym sensie koncert jest jak sen, który trzeba odczytać słuchem i wzrokiem. Może bogini pyta w niepokoju „którą ścieżyna kroczy dziś Kryszna?” Reszty trzeba się domyślać z uśmiechów i grymasów ojca, córki i reszty orkiestrantów

Tagi: ,

Komentarzy 6 to “W Podzięce dla Mistrza Ravi Shankara”

 1. signe Says:

  piękne i dawne, może nawet boskie:)

 2. stefan Says:

  Namaste, signe, i dzień dobry do melodii legend Kriszny:) Dobra muzyka do medytacji i ogrzewa serce w mroźny dzionek-

 3. AsHa Says:

  Tak, widzialam ostatnio tez urywki ich wystepow. Ciekawe, czy ona teraz nadal tez gra, trzeba sprawdzic.

  pa!

 4. stefan Says:

  AsHa, o ile wiem to Anushka wciąż koncertuje na sitarze, ale chyba nigdy nie dorówna ojcu, który gdy grał, wyglądał jak ktoś w transie. Muzyka hinduska jest monotonna ale urzekająca, jak mantry. Dobranoc:)

 5. AsHa Says:

  Tak, powiem tylko, to prawda – jak mantry, dobrze okresliles.

 6. stefan Says:

  Słowa też mają swoją melodie, ale jakoś nam to nie bardzo wychodzi w mowie. Może powinniśmy rozmawiać sitarami, tak jak Ravi i córka?:-)

Możliwość komentowania jest wyłączona.


%d blogerów lubi to: