399. Prusznik Niebieski z Kalifornii

by


chapparalU nas ten długokwitnący krzew rodem z Kalifornii już zaczyna pokrywać się błękitnymi kulkami, które będą trwać aż do końca lata. Daje się łatwo zasadzić z gałązek. Są różne odmiany, ale ta to chyba Ceanothus delilianus albo Gloire de Versailles, chociaż nie dam głowy za nazwę bo odmian jest mnóstwo. Więcej na ten temat tutaj. Prusznik miał dawną nazwę puzyrnik, pewnie z ros. nazwy bąbelka, bo te kwiaty wyglądają bąbelkowato. Ten krzak rośnie koło domu pobliskich sąsiadów. W ogrodzie córki jest jego pobratymiec i też już kwitnie. W zach. Kalifornii rośnie dziko w gęstym zbiorowisku wieczniezielonych krzewów, które nazywa się chaparral z baskijskiej nazwy txapar, karłowaty dąb.Dawno temu był TV seriał pt High Chaparral.

Reklamy

Tagi:

Komentarze 4 to “399. Prusznik Niebieski z Kalifornii”

 1. mal Says:

  Oooo! Ten odcień niebieskiego podobny jak niezapominajek. Taki mi się podoba najbardziej.
  Krzewu nie znam, ale teraz widzę, że będę szukać i postaram się go przyzwyczaić do podgórskiego klimatu. Wart tego.
  Jest jeszcze takie drzewko, które Polacy w Chicago nazywają płomieniem Afryki. Tutaj je widać:
  http://ascgarden.pl/plomien-afryki-delonix-regia-p-62.html
  Jego też będę mieć!

 2. stefan Says:

  mal: podgórski klimat będzie mu odpowiadał, bo te czaparale meksykańskie pokrywają górzyste tereny. Nie wiem jak sobie da radę z silnym mrozem, ale jeśli posadzisz w czymś co da się przenieść do szopy, to przeżyje. Płomień Afryki piękny, ale tutaj nie widziałem go w żadnym ogrodzie ani parku. Prusznik znosi londyńskie przymrozki bez problemów,może obok płomienia będzie mu ciepło 😉

 3. Anonim Says:

  witam. nie znosi dobrze naszych warunkow ,gdyz tej zimy przemarzl mi w piwnicy . nie wiem czy odbije od korzeni

 4. stefan Says:

  anonim: nie jestem pewien, bo to zależy od stopnia przemarznięcia. Tutaj zimują całkiem bezpiecznie, ale nasze mrozy to rzadko więcej niż kilka stopni C.

Możliwość komentowania jest wyłączona.


%d blogerów lubi to: